hotel suwalki loft

niedziela, 7 czerwca 2015

Suwalskie monety – suwale

Pomysł bicia suwalskich monet powstał w 2007 roku. Pojawił się wtedy lokalny denar „suwal”  bity przez Mennicę Mazowiecką. Opatrzony został umownym nominałem „1” i funkcjonował jako lokalna atrakcja w czasie „Dni Suwałk”. Awers stanowił herb Suwałk, natomiast rewers – budynek Muzeum Okręgowego w Suwałkach (dawna Resursa).

Suwale

Tematem suwalskich monet rozpoczynamy cykl wpisów na blogu, poświęconych atrakcjom Suwalszczyzny oraz wydarzeniom i akcjom tworzącym obraz regionu. Chcemy pokazać, że ów skrawek północno-wschodniej Polski jest bardzo, bardzo ciekawy. Że nie tylko kajaki, żagle i plaże, ale też historia, tradycja i unikatowa wielokulturowość. Jednym słowem – zapraszamy do nas!

Od 2008 do 2014 roku biciem suwali zajmowała się Mennica Polska S.A. Suwale miały wartość 4 suwali = 4 PLN (mosiądz) i 40 suwali=130 PLN (wykonane ze srebra). Rewers suwala każdego roku był inny i przedstawiał najbardziej charakterystyczne okazy fauny Suwalszczyzny:

2008 – bóbr europejski (castor fiber),
2009 – sieja pospolita (coregonus lavaretus),
2010 – nocek łydkowłosy, nocek kosmaty (myotis dasycneme),
2011 – rak szlachetny, rak rzeczny, szerokoszczypcowy, szewc (astacus astacus),
2012 – wilk szary (canis lupus),
2013 – jaszczurka zwinka (lacerta agilis),
2014 – żuraw zwyczajny (grus grus).

Dodatkowo w 2009 roku w 90 rocznicę odzyskania wolności emitowano pamiątkową monetę 7 suwali z bimetalu: otok - mosiądz, rdzeń – miedzionikiel. Rewers suwala przedstawiał Naczelnika  Józefa Piłsudskiego w otoczeniu mieszkańców Suwałk na tle Resursy Obywatelskiej.

W 2010 roku, Roku Marii Konopnickiej, wydano kolejną pamiątkową monetę 7 suwali z bimetalu: mosiądzu i miedzioniklu. Awers stanowił pomnik Marii Konopnickiej, rewers – wizerunek domu, w którym urodziła się poetka, aktualnie Muzeum im. M. Konopnickiej. Obie monety pojawiły się również w srebrze - 70 suwali.

W 2009 roku Ratusz Miejski emitował okazjonalnego mosiężnego dukata „10 miedziaków miejskich”, które wyprodukowała Mennica Kresowa.

Zainteresowani pamiątkowymi numizmatami mogą nabyć je w Informacji Turystycznej w Suwałkach (ul. Hamerszmita 16), w Suwalskim Ośrodku Kultury lub na serwisach aukcyjnych – niektóre z nich osiągają tu już całkiem konkretne ceny. Warto inwestować w suwale!

W roku bieżącym zamiast suwali ukaże się moneta kolekcjonerska „ Alfred Wierusz-Kowalski”. Prezentację monety przewidziano na 30 lipca 2015.

Tekst: Grażyna Błaszczak, hotel LOFT 1898.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz