hotel suwalki loft

środa, 1 kwietnia 2015

Historia obiektu Loft 1898

To unikatowy hotel w skali całej Polski. Powstał z zabytkowego budynku dawnych koszar.

Budowę rozpoczęto w 1898 roku. Niewiele później ulokował się w nich 4 Pskowski Pułk Lejb-Dragoński. Do pierwszej wojny światowej koszary były użytkowane przez armie rosyjską. W latach 1915-1919 zostały zajęte przez oddziały niemieckie. Po odzyskaniu niepodległości zakwaterowano tu 2 Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego.

Uroczystość przed budynkiem koszar

W okresie międzywojennym Suwałki były jednym z większych garnizonów w Polsce. Zespół koszarowy przy ulicy Pułaskiego po 1945 roku zdecydowano się przeznaczyć na potrzeby Ludowego Wojska Polskiego. Armia użytkowała go aż do marca 1990 roku.

Fotografia z października 2014 r. Hotel jeszcze w budowie, ale już widać wyjątkową architekturę

Architektura koszar zainspirowała projektanta hotelu Loft 1898. W ten sposób powstało coś zupełnie wyjątkowego. Udało się połączyć pochodzący z XIX wieku budynek z elementami nowoczesnej architektury. Dołożono starań, żeby zachować możliwie dużo zabytkowych elementów. Zwrócono też szczególną uwagę na historię miejsca. Dlatego w wystroju hotelu znajdziemy odwołania do pięknych tradycji Ułanów Grochowskich.

Jedna z przedwojennych uroczystości

W dwudziestoleciu międzywojennym ułani byli częścią Suwałk. Aktywnie uczestniczyli w życiu miasta, nadając mu swoisty koloryt. Odbywały się tu parady wojskowe i zawody hippiczne. Wielkim wydarzeniem były święta Pułku. Dziś przywołujemy tamte wspomnienia. W Suwałkach co roku, w czerwcu, ma miejsce Piknik Kawaleryjski, na który zjeżdżają miłośnicy tematu z całej Polski. W mieście działa Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”.

Wnętrza obiektu zimą 2015 r.
Myśląc o bogatych tradycjach obiektu nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Ułanów Grochowskich (zobacz), które jest w stanie wystawić 20 ułanów w pełnym rynsztunku. Przewidujemy organizację cyklicznych wydarzeń odwołujących się do historii tego miejsca. Chcielibyśmy przywrócić w Suwałkach huczne bale ułańskie oraz nawiązać do tradycji świąt pułkowych organizując m.in. zawody hippiczne i konkursy kawalerzystów.

Z olbrzymią przyjemnością będziemy gościć wszystkich miłośników historii. Serdecznie zapraszamy!

Zawody konne, na których ułani z Suwałk święcili tryumfy

Historyczne zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich. Więcej fotografii znajduje się tu: galeria.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz