hotel suwalki loft

czwartek, 23 lutego 2017

Wycieczki na Białoruś bez wiz!

Będąc w północno-wschodniej Polsce można pomyśleć o wycieczce na Litwę lub Białoruś. O ile z Litwą, należącą do Unii Europejskiej, komunikacja jest łatwa, granica istnieje tylko na mapie (zobacz: Wycieczki na Litwę), o tyle wyprawa na Białoruś wymaga większego zachodu. Potrzebny jest paszport i należy spełnić formalności wizowe. Ułatwieniem mogą być wchodzące w życie  trzy programy ruchu bezwizowego. Są to: 

1. GRODNO I KANAŁ AUGUSTOWSKI

Program ten ruszył w  październiku 2016 r. Wjazd na terytorium Białorusi odbywa się na podstawie specjalnej przepustki, którą uzyskać można w kilku podlaskich biurach podróży (więcej o tym tu: Białoruś bez wiz). W ramach ruchu bezwizowego na Białorusi można przebywać maksymalnie 5 dni, ale uwaga (!) jest on ograniczony do terenu Grodna i najbliższych okolic, czyli bez wizy nie można odwiedzić tak ważnych turystycznie miejsc, jak: Nowogródek, Zaosie, Świteź, Nieśwież i Mir.  Dlatego też standardowe wycieczki objazdowe nadal wymagają wiz! Zobacz program takiej wycieczki na Białoruś.

Przejście graniczne z Białorusią

Ruch bezwizowy obejmuje 4 białoruskie przejścia graniczne: 2 z Polską i 2 z Litwą. Od strony Polski na Białoruś można wjechać przez Kuźnicę Białostocką (wyłącznie ruch samochodowy!) oraz przez Rudawkę (wodne przejście graniczne na Kanale Augustowskim, czynne w okresie od 1 maja do 30 września). 

Ze względu na położenie Suwałk, pod uwagę można brać zarówno przejścia graniczne na terenie Polski, jak i Litwy. Gości naszego hotelu, szczególnie w sezonie letnim, zainteresować mogą kajakowe wycieczki na Białoruś – bezwizowe przejście na Kanale Augustowskim. Grupy zainteresowane taką wycieczką prosimy o kontakt, z przyjemnością zorganizujemy całe przedsięwzięcie.

Jakie formalności należy spełnić?

Trzeba posiadać ważny paszport, ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu, kwotę minimum 42 rubli białoruskich (22 euro) na każdy dzień pobytu oraz wspomnianą wyżej przepustkę. Kompleksową usługę związaną z wyjazdem prowadzi nasze biuro. Zapraszamy!

Polecamy też artykuł: Białoruś informacje praktyczne. Znajdują się tu aktualne wiadomości, m.in. na temat cen, waluty, bezpieczeństwa, atrakcji turystycznych, przepisów celnych.

2. PUSZCZA BIAŁOWIESKA

Od 12 czerwca 2015 r. można przekroczyć granicę bez wizy w Białowieży. Program, dotyczy wyłącznie terenu Puszczy Białowieskiej i oparty jest o jedno przejście graniczne, w Grudkach koło Białowieży. Dobre rozwiązanie dla wycieczek zorganizowanych oraz rowerzystów. Na terenie Białorusi przebywać można maksymalnie 72 godziny.

Wymagany jest paszport i przepustka, którą wystawia białoruski Park Narodowy Puszczy Białowieskiej. To właśnie ta instytucja jest partnerem projektu po tamtej stronie granicy. Jak uzyskać przepustkę? Wszystkie informacje znajdują się tu: Białoruś – ruch bezwizowy.

3. MIŃSK SAMOLOTEM

Od 12 lutego 2017 r. obywatele80 państw, w tym wszystkich krajów Unii Europejskiej, USA i Japonii mają prawo do pięciodniowego pobytu na Białorusi bez wizy pod warunkiem, że przekroczą granicę na lotnisku w Mińsku. Warunkiem skorzystania z trybu bezwizowego jest środków finansowych w równowartości 20 euro (46 białoruskich rubli) na każdy dzień pobytu oraz ważnego na terytorium Białorusi ubezpieczenia medycznego na sumę co najmniej 10 tys. euro.

W przypadku tego programu nie ma ograniczeń dotyczących terytorium. Można podróżować po całym obszarze Białorusi, a więc zwiedzić również chociażby tak bardzo interesujące Polaków miejsca, jak Zaosie, Nowogródek i Nieśwież. Zobacz program wycieczki: Białoruś z przelotem do Mińska.

Wycieczka na Białoruś, wyjazd z Warszawy. W programie m.in. Polesie, Mińsk, Nieśwież, Mir, Zaosie, Nowogródek, Grodno...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz